Десять заповідей Януша Корчака для батьків1. Не чекай, що твоя дитина буде такою, як ти, чи такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.
2. Не вимагай від дитини плати за все, що ти для неї зробив. Ти дав їй життя, як вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншому, той — третьому, і це незворотний закон вдячності.
3. Не зганяй на дитині свої образи, щоб у старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й зійде.
4. Не стався до проблем дитини зверхньо. Життя дане кожному під силу, і будь упевнений, дитині воно важке не менше, ніж тобі, а може бути, і більше, оскільки у неї немає досвіду.
5. Не принижуй!
6. Не забувай, що найважливіші зустрічі людини — його зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них — ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині.
7. Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини. Пам’ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все.
8. Дитина — це не тиран, який заволодіває всій твоїм життям, не тільки плід від плоті і крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток в ньому творчого вогню. Це розкріпачена любов матері і батька, у яких буде рости не “наша”, “своя” дитина, але душа, дана на зберігання.
9. Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужій те, що не хотів би, щоб робили твоїй.
10. Люби свою дитину будь-якою — неталановитою, невдахою, дорослою. Спілкуючись з нею — радій, бо дитина — це свято, яке поки що з тобою.
Тибетський погляд на виховання

Перший період до 5 років:Поводяться з дитиною «як з царем»: у дитини закладається допитливість і цікавість.Другий період з 5 до 10 років:
Поводяться з дитиною «як з рабом»: у дитини формується інтелект, її необхідно завантажувати знаннями, вона вчиться прогнозувати.Третій період з 10 до 15 років:
Поводяться з дитиною «як з рівною», не на рівних, а саме як з рівною: радьтеся, заохочуйте,
уникайте прямих заборон. В цей час формується самостійність і незалежність мислення.Четвертий період після 15 років: ставтеся до дитини з повагою. Виховувати вже запізно. Споживайте плоди своєї праці.


Рекомендації батькам:


    Обов’язково виявляйте цікавість до школи, класу,  у якому навчається дитина. Розмовляйте про проблеми кожного прожитого дня.
    Знайомтесь з  однокласниками.
   
Ніколи фізично не впливайте на дитину. Неприпустимо критикувати її так залякувати (особливо в присутності інших людей).
    Зважайте на темперамент дитини в період адаптації. Апатичні й нетовариські діти важче звикають до класу.
    Поєднайте самостійність у навчальній діяльності дитини з організацією обгрунтованого контролю.
    Знаходьте можливість заохочувати свою дитину.(Я завжди навожу такі дані: дитина за день повинна почути 150 разів слова похвали. Подумайте над цим.)

Якщо дитину… 

  • завжди критикують – вона вчиться ненавидити;
  • висміюють – вона стає замкнутою;
  • докоряють – вона росте з почуттям провини;
  • хвалять – вона вчиться бути вдячною;
  • підбадьорюють – вона вчиться вірити у себе;
  • підтримують – вона вчиться цінувати себе.


Немає коментарів: